“Vieną kartą – bet niekada daugiau”
2021 m. jaunimas iš Borno ir Reino aplankė Bergeno-Belzeno memorialą
Fondas “De 3 Kearls” Borne kartu su Reino miesto partnerystės asociacija 2021 m. spalio pabaigoje pakvietė Borne ir Reino miestų jaunimą į atminimo kelionę į buvusią Bergeno-Belzeno koncentracijos stovyklą. Saulėtą rudens dieną jaunuoliai rado dabar jau ramią vietą, kurioje pamažu atsiskleidė praeities baisumai. Šioje Hanoverio apylinkės vietoje žuvo iki 52 000 žmonių.
Pirmoji stotelė Bergene-Belzene buvo geležinkelio bėgiai, kuriais per deportacijas atvykdavo kaliniai. Iš ten jie turėjo žygiuoti į koncentracijos stovyklą. Olandų ir vokiečių jaunuoliai dabar stovi kartu prie vieno traukinio vagono. Vagonas nėra didelis, bet vis tiek traukia akį. Viduje ant grindų baltais dažais nupiešti mažesni nei vieno kvadratinio metro kvadratai. Jie žymi kaliniui skirtą vietą. Mokiniai stovi aikštės viduryje, žiūri į save ir supranta, kiek mažai vietos šiame vagone turėjo užtekti 150 žmonių.
Nuotaika labai prislėgta, kai visi kartu eina prie Anos ir Margo Frank paminklinio akmens padėti vainiko. Ant juostelės vokiečių ir olandų kalbomis užrašyta “Vieną kartą, bet niekada daugiau” (“Eens mar noit weer”). Žemiau: “Jeugd Borne ir Youth Rheine”. Andre Schaperis pasakoja apie Anos Frank ir jaunos Ilzės de Beer, jaunos moters iš Reino, kurią naciai išvežė į Bergeną-Belzeną, gyvenimo paraleles. Ilzė de Beer buvo tik keturiomis dienomis jaunesnė už Aną Frank. 1941 m. Rygoje naciai nužudė rygietę. Dvejus metus slėpusi Amsterdamo užkampyje, Ana Frank pirmiausia buvo išsiųsta į Aušvico koncentracijos stovyklą, o paskui – į Bergen-Belzeno koncentracijos stovyklą. Ji mirė čia 1945 m. pavasarį. Grupė bendra tylos minute pagerbia nacionalsocialistų vykdyto žydų genocido aukų ir pasaulinio karo aukų atminimą.
“Mes ne tik kartu švenčiame, bet ir kartu minime”, – sakė Reino miestų susigiminiavusių miestų asociacijos atstovas Klemensas Šopkeris (Clemens Schöpker). Moksleiviams kelionė buvo nemokama, ją visiškai finansavo Olandija. “Reino miesto vardu norėčiau padėkoti už jūsų atsidavimą ir visų išlaidų padengimą”, – sakė Reino miesto mero pavaduotoja Birgitt Overesch, kuri lydėjo jaunuolius šią dieną.
Atgaliniame bagaže: daugybė prisiminimų
2019 m. Atminimo kelionė į Bernburgą ir Magdeburgą
Jau senasis Gėtė žinojo: “Geriausią išsilavinimą protingas žmogus randa kelionėje”. Galbūt turėdami tai omenyje, kai kurie iš 56 žmonių išvyko į Reino miestų susigiminiavusių draugijų asociacijos surengtą atminimo kelionę, kad daugiau sužinotų apie tamsius Vokietijos istorijos puslapius. Tarp jų buvo suinteresuotų piliečių, taip pat komercinių mokyklų ir Josefo Pipiro mokyklos mokinių.
Po ilgos kelionės autobusu, mūsų giminingo miesto Bernburgo mero pavaduotojo Paulo Kollerio (Paul Koller) priėmimo ir trumpos ekskursijos po Schlossbergą nuvykome prie eutanazijos memorialo. Nuo 1940 m. viena iš šešių centrinių “eutanazijos” įstaigų, kuriose žmonės buvo žudomi anglies monoksido dujomis, buvo įsikūrusi dabartinės Bernburgo specializuotos ligoninės teritorijoje. Vien Bernburge nacionalsocialistų nusikaltimų aukomis tapo daugiau kaip 14 000 sergančių ir neįgalių žmonių bei kalinių iš įvairių koncentracijos stovyklų. Stovint dujų kameroje skliautuotame rūsyje ir žinant, kad čia kankinančią mirtį patyrė tiek daug žmonių, pykino. “Baisu, kaip efektyviai ir tikslingai buvo žudomi žmonės. Šokiai atrodo tipiškai vokiški”, – sakė vienas iš atminimo kelionės dalyvių.
Tai buvo ypatinga patirtis ir Roswithai Lührs. Kai per memorialo direktorės daktarės Ute Hoffmann paskaitą ji žemėlapyje pamatė, kad Bernburgas ir Bedburgo miestas Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje yra susiję, ji atkreipė dėmesį: paskutinis jos senelio žydo Iwan Hess (gim. 1893 m.) gyvybės ženklas 1940 m. atėjo iš Bedburgo klinikos. Nuo to laiko pėdsakai dingo. “Turiu naują gyslelę. Galbūt mano senelio likimą pavyks išsiaiškinti paminklo pagalba.”
Kitas atminimo kelionės dalyvis vėliau sakė: “Kai matai tai vietoje, tai yra įspūdinga, slegianti ir paini. Tai paveikė ir mokinius, pavyzdžiui, Christopherį Reinatzą iš Josefo Pipiro mokyklos: “Mes, gydomojo ugdymo skyriaus mokiniai, tam ruošėmės, nes vėliau dirbsime su neįgaliaisiais. Todėl labai svarbu iš naujo įvertinti ir tęsti atminimo įamžinimą bei informuoti jaunimą.”