Borne

Valstybė:
Nyderlandai
Provincija:
Overeiselis
Koordinatės:
52° 18′ N, 6° 45′ O
Aukštis:
15 m virš jūros lygio.
Teritorija:
26,15 km²
Gyventojų skaičius:
23.667 (2021)
Gyventojų tankis:
905 gyventojai/km²


Borne

Geografija

Borne yra Nyderlandų rytuose, Overeiselio provincijoje. Miestas yra Tventės regiono centre ir priklauso Tventės miestų susivienijimui. Borne ribojasi su Hengelo ir nuo šio miesto jį skiria tik A1. Hertmės ir Zendereno kaimų centrai taip pat priklauso Bornės savivaldybei. Iki 2001 m. šiai savivaldybei priklausė ir Bornerbroek kaimas. Tačiau 2001 m. sausio 1 d. įvykdžius savivaldybių reformą, šis kaimas buvo prijungtas prie Almelo savivaldybės.

Borne savivaldybė šiaurėje ir šiaurės rytuose ribojasi su Tubbergenu ir Dinkelandu, pietryčiuose – su Hengelo, pietvakariuose – su Hof van Tventės, o vakaruose ir šiaurės vakaruose – su Almelo. Borne yra septyni rajonai: Centrum (Centrum / Oud Borne / Spanjaardswijk), Bornsche Maten, Letterveld (Letterveld I / Letterveld II), Molenkamp (Dikkerslaan – Molenkampsweg e.o.), ‘t Oldhof, Stroom Esch ir ‘t Wensink (‘t Wensink Noord / ‘t Wensink Zuid / Zuid Esch).

Istorija

Borne iš pradžių buvo žemdirbystės gyvenvietė, kurios pagrindinė struktūra tikriausiai atsirado Karolingų laikotarpiu (800-1000 m.). Borne pirmą kartą paminėtas 1206 m. dokumente. Šiuo dokumentu Utrechto vyskupas iš Ruineno abato gavo teisę disponuoti bažnyčia ir jai pavaldžiomis teisėmis bei vizitacijomis Burgundėje, kaip ji tuo metu vadinosi, ir dešimtinėmis, esančiomis Zenderene ir Almelo. 2006 m. šis dokumentas tapo proga švęsti Borne 800 metų jubiliejų. Vėlyvaisiais viduramžiais ir Reformacijos laikotarpiu Veleveldo dvaras turėjo didelę įtaką kaimui. Seniausias gyvenvietes sudarė ūkiai. Iki XVI a. Borne virto žemės ūkio kaimu, kuriame buvo verpiama ir audžiama.

Dėl šio vietinio amato įtakos XVII-XVIII a. Borne išsivystė lino pramonė. Borne galima laikyti Tventės tekstilės pramonės lopšiu. 1828 m. Vokietijos žydas Salomonas Jokūbas Spanjaardas įkūrė įmonę, kuri tapo vienu iš daugelio Tventės regiono tekstilės fabrikų. Garsiausias Spanjaardų šeimos narys buvo Jokūbas Spanjaardas, vadovavęs gamyklai pirmaisiais XX a. dešimtmečiais ir pramintas “Borno dievu”. Apie 1920 m. šioje įmonėje dirbo didelė dalis gyventojų (vyrų). Didelė dalis Spanjaardų šeimos narių žuvo Antrajame pasauliniame kare. 1973 m. “Spanjaard” uždanga nusileido. Gerai žinomos sauskelnės “Teddy”, “Pelenės” paklodės ir “Kenmore” marškinėliai buvo pagaminti “Spanjaard” gamykloje.

1895 m. Borne buvo pirmoji Nyderlandų kaimo savivaldybė, turėjusi savo elektrinę ir elektrinį gatvių apšvietimą. Ją įkūrė Rento Hofstede Crull, o jos pagrindu vėliau atsirado “IJsselcentrale”, dabartinio “Enexis” pirmtakas.

XIX a. Borne dar labiau išsiplėtė, kai buvo nutiestas geležinkelis. Ši plėtra tęsėsi ir toliau, išsaugant originalų bažnytkaimį (Oud Borne), o Borne vystėsi kitaip nei dauguma Olandijos centrų. Senasis Bornas išgyveno pramonės revoliuciją iš esmės nekeisdamas savo pirminės erdvinės struktūros.

XX a. dešimtojo dešimtmečio pabaigoje buvo parengti Overeiselio provincijos savivaldybių perskirstymo planai. Borne savivaldybė turėjo susijungti su Hengelo ir Enschede ir sudaryti Twentestad. Kadangi šis susijungimas nesulaukė pakankamos paramos, planas nebuvo įgyvendintas. Per paskutinį savivaldybių perskirstymą 2001 m. prie Almelo buvo prijungtas Bornerbriko kaimas, iki tol priklausęs Bornei.

Elizabethhuis – Hotel Dorset

Politika

Merų ir seniūnų taryba (B&W) vadovauja kasdieniam savivaldybės administravimui ir vykdo savivaldybės tarybos nustatytą politiką. Valdyba yra atskaitinga savivaldybės tarybai. Borno savivaldybės tarybą sudaro meras ir trys seniūnai. Jiems padeda miesto sekretorius, kuris vadovauja administracinei organizacijai. Meras pirmininkauja ir kolegijai, ir miesto tarybai.

Savivaldybės taryba nustato politiką ir kontroliuoja, ar savivaldybės vykdomoji institucija tinkamai ją įgyvendina. Taryba nenagrinėja priimtos politikos “detalių”. Ši atsakomybė tenka savivaldybės vykdomajai valdžiai. Pagal dualistinę sistemą savivaldybės vykdomoji institucija yra atsakinga už kasdienį savivaldybės administravimą. Toks vaidmenų ir pareigų atskyrimas vadinamas dualizmu.

Miesto taryboje kiekvienas narys turi po lygiai balsų. Sprendimai priimami balsų dauguma. Iš esmės taryba posėdžiauja kiekvieną mėnesį. Susitikimai yra atviri visuomenei ir vyksta rotušės tarybos posėdžių salėje.

Kultūra ir turizmas

Saugomame Oud Borne kaimo kraštovaizdyje lankytojai susipažįsta su turtinga Borne istorija. Dėl vis dar išlikusios istorinės struktūros ir daugybės nacionalinių ir miesto paminklų, tokių kaip Oude Kerk, muziejus, Bussemakerhuis, Borno sinagoga, Klopjeswoningen, Meijershof ir Ponios koplyčia, Oud Borne yra ypatinga vieta. 1991 m. spalio 17 d. dekretu tuometiniai WVC ir VROM ministrai paskelbė Oud Borne vietovę saugomu kaimo kraštovaizdžiu pagal 1988 m. Paminklų apsaugos įstatymą (dabar – Paminklų apsaugos įstatymas). Šia apsauga siekiama išsaugoti istorinę urbanistinę teritorijos struktūrą ateityje. Saugomame kaimo kraštovaizdyje yra keletas nacionalinių paminklų, bendruomenės paminklų ir kitų saugomų objektų.

Borne yra ideali pradinė ir galutinė pėsčiųjų ir dviratininkų kelionių vieta. Borne yra Tventės centre, todėl gražiausias Tventės vietas lengva pasiekti gerai žinomu dviračių tinklu. Be to, neseniai buvo visiškai atnaujintas ir išplėstas regioninis pėsčiųjų takų tinklas. (Išsami informacija: www.visittwente.nl/routes). Be daugybės pažymėtų vietinių pėsčiųjų takų (spalvotos rodyklės), per Borne savivaldybę eina ir keletas teminių maršrutų, pavyzdžiui, garsusis Marskramerpad, Hilligenpad ir vietinis “Kloosterpad Zenderen” (www.kloosterpadzenderen.nl). Turistų paėmimo punktai (nemokama automobilių stovėjimo aikštelė) yra Zenderene (Hertmerweg), Hertmėje ir Bornės geležinkelio stotyje. Šiuo metu Borne savivaldybėje 47 pastatai yra paskelbti savivaldybės paminklais.

Remdamasi Paminklų įstatymu, Borne savivaldybės taryba gali priimti įsakymą dėl kultūros paveldo tvarkymo ir išsaugojimo savivaldybėje. Borne galioja potvarkis dėl paminklų (anksčiau – Monumentenverordening), kuriuo remdamasi kolegija gali skirti savivaldybės paminklus. Tai susiję su kultūros paveldu, kuris savivaldybei ypač svarbus dėl savo grožio, mokslinės reikšmės ar kultūrinės-istorinės vertės.

Senasis Bornas

Į sąrašą įtrauktame “Oud Borne” lankytojas susipažįsta su turtinga Borno istorija. Dėl vis dar egzistuojančios istorinės struktūros ir daugybės nacionalinių ir visuomeninių paminklų, tokių kaip Oude Kerk, Museum het Bussemakerhuis, Bornse sinagoga, Klopjeswoningen, Meijershof ir Mariakapel, Oud Borne yra ypatinga vieta. Lankytojai gali savarankiškai atrasti senąjį Borną, tačiau tikrai įdomu tampa, kai patyręs gidas juos supažindina su Borno istorija. Susidomėjusieji gali susitarti dėl susitikimo interneto svetainėje www.gidsenoudborne.nl arba VVV Turizmo informacijos centre (įsikūrusiame Kulturhus).

Muziejus “Bussemakerhuis”

“Bussemakerhuis” muziejus įsikūręs vieninteliame išlikusiame XVIII a. valstybiniame fabriko pastate Nyderlanduose. 1779 m. pastatytas “Bussemakerhuis” yra pasislėpęs Borne kaime. Tai prekybos namai, kuriuose gaminami lininiai audiniai ir kurie taip pat yra įtraukti į kultūros paveldo sąrašą. Muziejuje lankytojai gali sužinoti, kaip XVIII-XIX a. gyveno ir dirbo fabrikantai. Palėpėje rasite keletą senų staklių, kurios vis dar naudojamos. Bussemakerhuis muziejuje lankytojams taip pat rodoma, kaip iš linų buvo audžiamas linas. Aprašomas visas procesas – nuo linų derliaus nuėmimo iki audimo. Darbuotojai paaiškina, kaip sudėtingomis sąlygomis Borno vietovėje vis dar galima auginti linus. Atsidavę ir išmanantys pagalbininkai taip pat parodo visus darbo etapus, kurie buvo būtini, kad audiniai būtų audžiami šimtmečių senumo rankinėmis staklėmis.

“Bussemakerhius” taip pat populiarus verslo ir šventiniams susitikimams bei vestuvėms.

Žygiai pėsčiomis ir dviračiais

Borne yra ideali pradžia ir pabaiga tiek pėsčiųjų, tiek dviračių mėgėjams. Borne yra Tventės centre, todėl gražiausias Tventės vietas lengvai pasieksite naudodamiesi gerai žinoma dviračių mazgų sistema. Tačiau neseniai buvo visiškai atnaujintas ir išplėstas regioninis pėsčiųjų turizmo tinklas (www.visittwente.nl/routes). Be daugybės pažymėtų vietinių pasivaikščiojimo maršrutų (spalvotos rodyklės), Borne savivaldybėje taip pat yra įvairių teminių maršrutų, pavyzdžiui, garsusis Marskramerpad, Hilligenpad ir vietinis “Kloosterpad Zenderen” (www.kloosterpadzenderen.nl). Turistų paėmimo punktai (nemokama automobilių stovėjimo aikštelė) yra Zenderene (Hertmerweg), Hertmėje ir Borne stotyje.

Ekonomika ir infrastruktūra

“Borne” yra trys verslo parkai, kurių kiekvienas turi savitą charakterį. “Stroom Esch” biurų parkas yra prie pagrindinio kelio iš Hengelo į Almelo. Čia įsikūrusios keliolika statybos ir technologijų sektorių įmonių. Tai aukštos kokybės vieta su gražiais pastatais.

Šiaurinėje Borne pusėje yra Molenkamp pramoninis rajonas. Čia įsikūrusios regioninės, nacionalinės ir tarptautinės rinkos įmonės. 2014 m. ir 2015 m. Molenkamp pramoniniame rajone buvo vykdoma atgaivinimo programa. Pagerėjo keliai, automobilių stovėjimo aikštelės, žaliosios erdvės, apšvietimas ir saugumas. Borne savivaldybė kartu su kaimynine Hengelo savivaldybe prie A1 ir A35 greitkelių plėtoja Westermaat/De Veldkamp pramoninę teritoriją. Sklypas yra gerai matomoje greitkelio vietoje ir yra lengvai pasiekiamas iš greitkelio. Verslo parko tikslinės grupės – daugiausia transporto, sandėliavimo ir logistikos sektoriaus įmonės. Svetainėje įdiegta parko valdymo sistema, kurioje verslininkai yra susivieniję. Kartu jie užtikrina tinkamą svetainės įvaizdį ir bendradarbiavimą.