Dvi kultūros tapo draugyste

Atsakomasis vizitas pas draugus Leirijoje ir Trakuose

“Čia susitiko dviejų šalių ir dviejų kultūrų jauni žmonės ir užsimezgė europietiška draugystė.

Klara ir Alina

2016 m. dvi jaunimo grupės keliavo į Portugaliją ir Lietuvą, minint 20-ąsias dvynių partnerystės metines. Atitinkamos programos buvo parengtos panašiai, kad būtų lengviau atpažinti, kas bendra tarp dvynių miestų ir kuo jie ypatingi, lyginant juos su savo miestu.  Žinoma, yra skirtumų. Pavyzdžiui, nedidelė grupė keliavo į Trakus be kelionės palydovo. Ten jais šiltai rūpinosi partnerių komitetas ir šeimininkai. Josephin ir Mara apžiūrėjo Trakus su nuostabia pilies pilimi ir sužinojo daug naujo apie istoriją ir kultūrą. Jiems ypač patiko cepelinai – lietuviškas patiekalas.

Jie taip pat aplankė Vilniaus senamiestį, kuris yra įtrauktas į pasaulio paveldo sąrašą, ir dvarą su nuostabiu parku.  Neįgaliųjų centre, kurį Trakai, padedami Bernburgo, Borno ir Reino miestų, sukūrė kaip pavyzdinę socialinę įstaigą, jie gamino vantos gėles ir medaus vaško žvakes. Jaunimo centre jie smagiai leido laiką žaisdami žaidimus. Už mainus Trakų partnerių komitete atsakinga Romualda spontaniškai išreikštą norą nedelsiant vėl vykti į Trakus vertina kaip gražiausią komplimentą.

Tai taikoma ir didelei kelionių grupei. Jie buvo šiltai sutikti Leirijos rotušėje. Mero pavaduotojas Goncalo Lopesas pripažino jaunimo mainų svarbą Europos idėjai ir padėkojo Lisete Pereirai ir Isabel Almeidai. Jis norėtų išplėsti mainus. Leiria, kurią vainikuoja karališkoji pilis, visame pasaulyje garsūs Batalha ir Alcobaca vienuolynai, maurų tvirtovė Obidos, uolėta Atlanto vandenyno pakrantė su Nazare ir Lisabona sužavėjo jaunuolius. Jie taip pat susipažino su istorija ir kultūra per ekskursijas su priimančiosiomis šeimomis, pavyzdžiui, į Fatimą ir Koimbrą. Vakarais prie laužo jie mėgavosi portugalų gyvenimo būdu.

Tai, kad mainai buvo malonūs, paaiškėjo, kai jie atsisveikino. Tai buvo retai taip emocinga, paaiškino Petra ir Jose Azevedo kaip gidai. Šeimininkų tėvai visus vaišino tipiškais regiono patiekalais.  Kai buvo parodytas filmas apie mainus, emocijos nesiliovė: “Nepamirštami įspūdžiai, nauji draugai, antroji šeima, viso to pasiilgstame”.  Kiti pridūrė, kad “per tokį trumpą laiką susidraugavome” ir kad “mainai būtinai turi būti tęsiami”. Klara ir Alina apibendrino: “Čia susitiko jauni žmonės iš dviejų šalių ir dviejų kultūrų, ir iš to išaugo europietiška draugystė”.