Bernburg

Valstybė:
Vokietija
Federalinė valstybė:
Saksonija-Anhaltas
Koordinatės:
51° 48′ N, 11° 45′ O
Aukštis:
85 m virš jūros lygio
Teritorija:
113,47 km²
Gyventojų skaičius:
32.573 (2019)
Gyventojų tankis:
287 gyventojų/km²


Bernburg

Geografija

Bernburgas prie žemutinės Zalės upės yra Saksonijos-Anhalto žemės centre. Geografiškai jį riboja Harzo kalnai vakaruose, Magdeburgo Bordė šiaurėje ir Desau-Vorlicos kultūrinis kraštovaizdis rytuose. Miestas įsikūręs 72 metrų aukštyje virš jūros lygio; jis padalytas į aukštesnį kalnų miestą į rytus nuo Zalės upės ir slėnio miestą vakariniame krante. Tai 33 000 gyventojų turinti Zalclando rajono (SLK) sostinė, kurioje įsikūręs Anhalto taikomųjų mokslų universitetas, taip pat pramonės ir paslaugų centras. Bernburgui priklauso Aderstedto (550 gyventojų), Baalbergės (1363 gyventojai), Biendorfo (810 gyventojų), Grunos (554 gyventojai), Peiseno (1202 gyventojai), Polejaus (602 gyventojai), Preußlitzo (728 gyventojai) ir Wohlsdorfo (505 gyventojai) kaimai.

Istorija

Įrodyta, kad 961 m. liepos 29 d. imperatoriaus Otono I Ohrdrufo dokumente vadinama vietovė “Brandanburgas” yra tapati viduramžių “Berneborgui”, dabartiniam Bernburgui prie Zalės. Pirmiausia miestą kirto Karolingų kariuomenė, paskui – pasienio įtvirtinimus palikę osmanai, o vėliau miestas patyrė prekybą ir pokyčius senajame Magdeburgo-Halės-Leipcigo druskos kelyje. Bernburgas paminėtas 1138 m. Saksono analistas pranešė: “Pilis, vadinama Berneburchu, buvo sudeginta dėl tironijos, kurią iš ten vykdė markgrafienė Eilika”. 1278 m. Alt- ir Neustadt gyvenvietėms buvo suteiktos miesto teisės. Abi bendruomenės susijungė XVI a. viduryje. Tik 1825 m. slėnyje esantis miestelis (Talštatas) buvo sujungtas su priešais kalną esančiu miestu (Bergštatu).

Dėl palankios padėties prie Zalės upės jau XV a. buvo plėtojama laivyba; svarbi buvo prekyba vilna ir grūdais. Per Trisdešimties metų karą švedai du kartus užėmė miestą, bet 1638 m. jį galutinai išvijo saksai. 1603-1863 m. miestas buvo Anhalto-Bernburgo kunigaikščių, o vėliau kunigaikščių rezidencija (1765 m.) ir sostinė. Iki 1918 m. Bernburgas priklausė Anhalto hercogystei, iki 1945 m. – Anhalto žemei. Princo Viktoro Frydricho pastatytas vyriausybės pastatas (1746 m.) turgaus aikštėje yra didingas to meto statinys. Išsikišusiame frontonėlyje pavaizduoti du lokiai, laikantys herbą po princo skrybėle.

Nuo 1993 m. turistinis “Romėniškasis kelias” aštuoniukės forma veda prie svarbiausių šios epochos paminklų Saksonijoje-Anhalte. 2007 m. vasarą maršrutas buvo pratęstas. Maždaug 1000 kilometrų ilgio maršrute 65 miestuose yra 80 romaninio laikotarpio (800-1200 m.) pastatų. Bernburge yra 2 akmeniniai liudijimai apie šią epochą, kuri pasižymėjo ankstyvųjų Askanų įtaka ir jų svarba Vokietijos karalystėje nuo X a. Šiaurės Vokietijos feodalų dinastija su savo protėvių pilimis Harco kalnuose – vėlesni Anhalto kunigaikščiai.Kadaise Waldau rajone stovėjo romėniška Šv.Stefano kaimo bažnyčia.  Pirmuosiuose dokumentuose jis vadinamas “keulicheno” bokštu.

Kaimyniniame Nienburgo prie Zalės (Nienburg an der Saale) miestelyje dar vienas dėmesio vertas paminklas “romėniškame kelyje” yra Marijos – Kiprijono vienuolyno bažnyčia. Atidus lankytojas Bernburgo architektūroje ras ir kitų romaninio stiliaus elementų. Pavyzdžiui, Švento Pankroko pilies koplyčios liekanos salės pusėje ir senosios apskritos sienos liekanos Schlossstraße gatvėje. Schlossstraße gatvėje taip pat stovi Šv. Egidijaus pilies bažnyčia. Prieš paverčiant ją jaunesniosios Askanijos giminės laidojimo bažnyčia, tai buvo romėniška bazilika, iš kurios išliko choras ir apsida. Slėnio miestelio Altstädter Marienkirche galima apžiūrėti nuolatinę parodą apie romėniškąjį kelią Bernburgo apylinkėse.

Liuterio kelias Bernburge (Zalė) – piligriminis kelias per Liuterio žemę

Liuterio kelias veda iš Vitenbergo, kur 1517 m. spalio 31 d. ant pilies bažnyčios durų buvo paskelbtos tezės ir prasidėjo reformacija, į Eislebeną, kur yra Martyno Liuterio gimimo ir mirties namai. 2017 m. Saksonijos-Anhalto žemė ir evangelikų liuteronų bažnyčia minėjo Reformacijos 500 metų sukaktį. 2008-2017 m. Reformacijos dešimtmetis prasidėjo anksti, o pirmieji renginiai įvyko jau 2007 m., pavyzdžiui, Liuterio kelio atidarymas 2007 m. spalio 26 d. Takas jungia originalias Reformacijos vietas. Nuo1526 m. Bernburge plito liuteronų mokymas. Ji pakeitė Bernburgą ir Anhaltą.

Liuterio kelio lankytojai į Bernburgą atvyksta Fuhne dviračių keliu ir išvyksta iš jo Saalės dviračių keliu. Bernburge su reformacija susijusios stotelės yra pilies muziejuje, Marijos bažnyčioje ir Marijos tarnų vienuolyne. Muziejuje eksponuojami istoriniai Liuterio raštai knygų pavidalu (Martyno Liuterio išspausdinti visi veikalai tomais), taip pat protestantų kunigaikščių reljefų originalai muziejaus rūsio patalpose. Reljefų kopijos yra ant navos kampinės arklidės (Wolfgangsbau), vadinamos “Žibintu”.

Politika

2019 m. savivaldos rinkimuose CDU vėl buvo stipriausia partija, surinkusi 32 proc. balsų. Kitų šalių rezultatai:

  • Die Linke: 19,4 Procentai
  • SPD: 13,7 Procentai
  • FDP: 19,3 Procentai
  • Grüne: 8,8 Procentai
  • BBG: 4,6 Procentai
  • EB Weiss: 2,1 Procentai

Spalio 17 d. vykusiame antrajame rinkimų ture naujuoju Bernburgo meru buvo išrinkta Dr. Silvia Ristow (Die Linke), surinkusi 69,4 proc. balsų. Thomas Gruschka (CDU) gavo 30,6 proc. balsų. 2022 m. kovo 1 d. Ristow pakeis ilgametį merą Harry Schütze.

Kultūra ir turizmas

Bernburgo pilies vaizdas

Bernburgo zoologijos sodas

Bernburgo zoologijos sodas yra Žemutinės Zalės slėnio gamtos parko Krumbholco rekreacinės zonos dalis, įsikūrusi prie pat Zalės upės. 1909 m. įkurtas muziejus šiuo metu užima 8,5 ha plotą, jame eksponuojama daugiau kaip 900 individų iš maždaug 125 laukinių gyvūnų rūšių ir naminių gyvūnų veislių. Tikslas – pristatyti patrauklų gyvūnų pasaulio pasirinkimą erdviuose, beveik natūraliuose aptvaruose. Ypatingas dėmesys skiriamas nykstančių ir retai zoologijos soduose rodomų rūšių išsaugojimui. Kelionės maršrutas veda per Afrikos, Eurazijos, Australijos ir Amerikos regionus.

Bernburgo zoologijos sodas dalyvauja keliose Europos saugomų gyvūnų veisimo programose (EEP) ir yra fondo “Stiftung Artenschutz” partneris. Gyvūnų populiacija yra užregistruota tarptautinėje gyvūnų inventorizacijos sistemoje ISIS ir gali būti prieinama visame pasaulyje. 2008 m. Vokietijos zoologijos sodų draugijos biuras persikėlė į Bernburgo zoologijos sodą. Lankytojų skaičius 2020 m.: 83 100.

www.tiergarten-bernburg.de

Saalefee

Keleivinio laivo MS “Saalefee” įgula šiltai pasitinka lankytojus senajame Bernburgo (Saale) gyvenamajame mieste. Nuo Tiergarten prieplaukos prasideda ekskursijos laivu po Žemutinės Zalės slėnio gamtos parką. Laivas plaukia Zalės upe nuo Bernburgo prieplaukos žemyn upe iki Kalbės ir aukštyn upe iki Vettino.
Reguliariai siūlomos ekskursijos pėsčiomis, kelionės aplink, ekskursijos su užraktais, dienos kelionės arba kelionės mėnesienoje. Nuo upės pusės keleiviai susipažįsta su žavingu užliejamų miškų kraštovaizdžiu, taip pat su natūralia fauna ir flora, kurią siūlo upės tėkmės užliejami miškai gražiame Zalės slėnyje. Visiškai kondicionuojamame laive teikiamos puikios maitinimo paslaugos.

www.bernburger-freizeit.de/freizeit-kultur/ms-saalefee/

Bernburgo pilies muziejus ir Eulenspiegelturm

2021 m. uždarytas Bernburgo pilies muziejus. Po ilgų statybos darbų ir nuolatinių ekspozicijų pertvarkymo muziejus vėl bus atidarytas 2022 m. vasarą. Dirba Eulenspiegelturm ir Bernburgo Kunsthalle.

www.bernburger-freizeit.de/freizeit-kultur/museum-schloss-bernburg/

Keltas “Vienybė

Bernburgo istorijoje keltas minimas nuo XV a. Esamus tiltus dažnai sugriaudavo potvyniai arba ledai, todėl vienintelis būdas persikelti per Zalę buvo keltas. Apie tai primena Bernburgo slėnio miestelio Fährgasse gatvė. Dabartinis keleivinis keltas “Einheit” nuo 1966 m. idealiai jungia kalnų miestelį su poilsio zona “Krumbholz” pėsčiuosius ir dviratininkus ir gali plukdyti iki 110 žmonių.

Ekonomika ir infrastruktūra

Bernburgas, kuriame gyvena apie 33 000 gyventojų, yra novatoriška verslo vieta Vidurio Vokietijoje. Ekonomikos struktūrą lemia kalcinuotos sodos ir cemento gamyba, druskos gavyba, farmacijos produktų gamyba ir aliuminio perdirbimas. Taigi Bernburgas yra stipri verslo vieta, kuri nepriklauso nuo ekonominių ciklų. Nemažai žinomų vidutinio dydžio įmonių gamina į ateitį orientuotą produkciją, nuolat plečia savo asortimentą ir sėkmingai veikia Europos ir pasaulio rinkose. Turėdamas stiprius partnerius, miestas kelia naujus akcentus ir investuoja į ateitį. Vaizdinga vieta “Žemutinės Zalės slėnio” gamtos parke suteikia Zalės miestui Anhalte gamtinio potencialo, užtikrinančio aukštą gyvenimo kokybę. Bernburgas turi puikų susisiekimą. Geležinkelio jungtimis su Dessau-Roßlau, Halle, Magdeburgu ir Berlynu, A14, A36, B185 ir L50 sankryža Bernburge (Saale) ekonominės prekės greitai pasiekia Europos aglomeracijas. Kroviniai ir verslo partneriai taip pat laiku gabenami oro transportu į nacionalinių ir tarptautinių regionų ekonomines zonas. Į tarptautinį Leipcigo Halės oro uostą nuvyksite per 40 minučių. Miestas yra gerai sujungtas su Europos vidaus vandenų kelių tinklu, nes čia teka Zalės upė. Tradicinės bendrovės Solvay Chemicals GmbH, Schwenk-Zement KG, esco – european salt company GmbH & Co. KG ir farmacijos bendrovė “Serum-Werk AG” yra didžiausi miesto darbdaviai ir vienos moderniausių gamyklų Europoje.

Kitas svarbus ekonomikos sektorius – sveikatos sektorius. “Bernburg” siūlo platų su sveikata susijusių pasiūlymų spektrą. Miesto ir apylinkių gyventojams siūlomos rimtos ir kokybiškos alternatyvaus gydymo paslaugos bei produktai.

Anhalto taikomųjų mokslų universitetas su trimis miesteliais Bernburge, Dessau ir Köthene yra didžiausias Saksonijos-Anhalto universitetas, kuriame septyniuose fakultetuose ir Landesstudienkolleg mokosi daugiau kaip 8 000 studentų. 80 bakalauro studijų programose tradiciškai ypatingas dėmesys skiriamas mokslo ir inovacijų deriniui. Į praktinį pritaikymą orientuotas projektinis darbas, tarptautiniai praktiniai semestrai ir su praktika susiję baigiamieji darbai, rengiami bendradarbiaujant su pramonės atstovais, suteikia galimybę praktiškai įgyvendinti novatoriškas idėjas.